جلسه حافظ شناسی با موضوع بررسی اندیشه و نگاه حافظ و آشنایی با اشعار او در کتابخانه شهید باهنر

ساخت وبلاگ
چکیده : جلسه حافظ شناسی با موضوع بررسی اندیشه و نگاه حافظ و آشنایی با اشعار او در کتابخانه شهید باهنر برگزار... با عنوان : جلسه حافظ شناسی با موضوع بررسی اندیشه و نگاه حافظ و آشنایی با اشعار او در کتابخانه شهید باهنر بخوانید :


جلسه حافظ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شمیرانات، به همت مسئول و کتابداران کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات، کلاس حافظ شناسی، روز سه شنبه، مورخ ۵ دی ۱۳۹۶ به سرپرستی مهسا پیروزفر و با حضور اعضا کلاس خانم ها مریم رحمانی، فرزانه فولادی، توران محمد پور، هایده مرعشی، نسرین عزیزی، عرفا جعفری و آقایان فریبرز حاتمی، احمد رهبر، محسن خواجه مهریزی در محل کتابخانه برگزار شد.

در این جلسه، مهسا پیروزفر مربی کلاس حافظ شناسی هدف از برگزاری این جلسه را بررسی شکل گیری تصوف در ایران بیان کرد و به ارائه مباحثی در این خصوص پرداخت و گفت: تصوف، درویشی یا عرفان نوعی طریقت و روش زاهدانه مبتنی بر آداب سلوک و براساس شرع است برای تزکیه نفس و استکمال نفس.

تعاریف و معانی متعددی از تصوف برجا مانده که برخی از جمله ابن خلدون آن را برآمده از ریشه عربی صوف یا پشم دانسته اند و پشمینه پوشی را به این فرقه منتسب دانسته اند.

 برخی آن را به کلمه یونانی سوفیا به معنی حکمت و سوفس به معنی حکیم دانشمند ارتباط داده اند. برخی چون سعید نفیسی آن را حکمتی آریایی می دانند.

سرفصل ها و مباحث گفته شده در این کلاس شامل:

۱- وحدت وجود در عرفان اسلامی
۲- وحدت وجود از نگاه عرفا و ابن عربی
۳- صوفی و صوفی گری
۴- ظهور صوفی گری در قرن 2 هجری قمری در بین النهرین
۵- معنی تصوف

در ادامه جلسه غزل ۴۰ خوانده شد.

 

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : چهارشنبه 13 دی 1396 ساعت: 9:26