کلاس شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات

ساخت وبلاگ
چکیده : کلاس# شاهنامه# خوانی# هدف از برگزاری این جلسه را نگاهی بر آداب و رسوم جشن نوروز و مراسم چهارشنبه سور... با عنوان : کلاس شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات بخوانید :

کلاس# شاهنامه# خوانی# هدف از برگزاری این جلسه را نگاهی بر آداب و رسوم جشن نوروز و مراسم چهارشنبه سوری در کتابخانه# شهید# باهنر# شمیرانات# برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه# های عمومی شهرستان شمیرانات#؛ به همت مسئول کتابخانه، مریم ملکوتی و کتابداران کتابخانه شهید# باهنر# شمیرانات، کلاس# شاهنامه# خوانی# روز چهارشنبه 22 اسفندماه ماه ۱۳۹۷ به مربیگری مهسا پیروزفر کارشناس ارشد  ادبیات نمایشی و باحضور جمعی از اعضا کتابخانه در محل کتابخانه برگزار شد.

 در این جلسه، مهسا پیروزفر مربی کلاس شاهنامه خوانی هدف از برگزاری این جلسه را نگاهی بر آداب و رسوم جشن نوروز و مراسم چهارشنبه سوری عنوان کرد و افزود:

 

 در ایران قدمت نوروز به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد باز می گردد. این مراسم در آسیای میانه و آسیای غربی با وجود دو عید رواج داشت. عید آفرینش در اول پاییز و عید رستاخیزی که در آغاز بهار برگزار می شد. در گذر ایام و با ورود آریائیان به ایران کم کم این دو عید پاییزی و بهاری به یک عید تبدیل می شود و در بهار جشن نوروزی برگزار می شود. پایه گذار این جشن را جمشید می دانند که با برابر شدن روز و شب آن را به عنوان آغاز سال انتخاب می کند. همچنین با توجه به اندیشه ایرانیان چون این ایام با فرود فروهر ها و ارواح درگذشتگان همراه است ده روز مانده به آغاز سال نو را به مراسم خانه تکانی و پاکسازی و جشن سوری می پرداختند تا ارواح درگذشتگان با دیدن شادی و هماهنگی آنها با طبیعت، از خداوند برکت برای بازماندگان بخواهند. آتش جشن سوری نیز برای بازگشت فروهر ها بر بالای بام خانه ها افروخته می شد تا ارواح راه خانه را بیابند و در بازگشت ارواح نیز مراسم خاصی را برگزار می کردند.

 

سرفصل ها و مباحث گفته شده در این کلاس شامل موارد زیر است؛

●نگاهی به گاهنبارها و زمان ششگانه آفرینش جهان در اندیشه ایرانیان باستان.

● نگاهی بر مراسم آخرین گاهنبار که گاهنبار آفرینش انسان است.

●نمادهای موجود بر سفره هفت سین و فلسفه بکاربردن هفت سین.

●مراسم نوروزی و تاثیر جشن مرگ و رستاخیز ایزد گیاهی در این آیین ها.

●آداب و رسوم نوروزی مانند پروردن سبزه، کوزه شکستن، فالگوشی و گره گشایی، کجاوه بازی و شال اندازی، قاشق زنی و خوان نوروزی.

 

 

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 19 فروردين 1398 ساعت: 19:44