دبستان شهید سرلشگر لواسانی شهرستان شمیرانات میزبان نشست مدرسه ای؛

ساخت وبلاگ
چکیده : به همت مسئول کتابخانه عمومی اندیشه، لیلا فراهانی، نشست کتابخوان ویژه کودکان و نوجوانان در مدرسه شهید... با عنوان : دبستان شهید سرلشگر لواسانی شهرستان شمیرانات میزبان نشست مدرسه ای؛ بخوانید :

به همت مسئول کتابخانه عمومی اندیشه، لیلا فراهانی، نشست کتابخوان ویژه کودکان و نوجوانان در مدرسه شهید سرلشگر لواسانی لواسان بزرگ برگزار شد.

با گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات به همت مسئول کتابخانه عمومی اندیشه لیلا فراهانی، نشست کتابخوان ویژه کودکان و نوجوانان در مدرسه شهید سرلشگر لواسانی در روز چهارشنبه 17 بهمن 1397 به مناسبت دهه فجر در مدرسه شهید سرلشگر لواسانی برگزار گردید.

در این نشست 6 نفر از دانش آموزان به معرفی کتاب پرداختند. سلاله نوائی، علی اصغر علیمردانیان، نگین میرزایی، لیلا عزیزی، عسل صفی آریان و امیرحسین محبوبی دانش آموزانی بودند که در این نشست به ترتیب کتابهای جورابی که دنبال پا می گشت نوشته محمدرضا شمس، نگو نمی توانم نوشته محمدرضا سرشار، نان خوشمزه نوشته زهرا عبدی، قصه های حسن کچل نوشته محمدرضا یوسفی، رازهای روزهای بهاری نوشته امیرحسین زمانپور و پاینده و زنده باد ایران نوشته بابک نیک طلب را به شرکنندگان در نشست معرفی نمودند.

 

در پایان نشست نیز به معرفی کنندگان هدایایی تقدیم شد.

گفتنی است سلسه نشست های کتابخوان با بهره مندی علاقمندان و تمامی اقشار جامعه از کتاب در کتابخانه ها و مدارس برگزار می شود. در این جلسات کتابداران و نویسندگان و شخصیت های فرهنگی عضور کتابخانه, اعضای کتابخانه های عمومی و سایر علاقمندان به معرفی و اشتراک گذاری کتابهای خوانده شده خود می پردازند.

کتابهای معرفی شده در این نشست به شرح ذیل می باشد:

  

*کتاب:  جورابی که دنبال پا می گشت   * نویسنده: محمدرضا شمس    * معرفی‌کنندگان: سلاله نوائی * ناشر: علمی و فرهنگی      * سال نشر:  1394      *موضوع:  داستانهای تخیلی

یک جوراب پشمی بود که دنبال پا می گشت. رفت پیش کلاغ و گفت : می خواهی جورابت شوم و من را بپوشی، پاهایت گرم شوند؟ کلاغ گفت: نه، می خواهم لانه ام بشوی، از درخت آویزانت کنم. تویت تخم بگذارم. لانه ام می شوی؟ جوراب گفت: نه که نمی شوم! و رفت پیش کرم، گفت: می خواهی جورابت بشوم، من را بپوشی، پاهایت گرم شوند؟ کرم گفت: نه نمی خواهم. می خواهم پیله ام شوی، بروم تویت، بال دربیاورم، پروانه شوم، بیایم بیرون. پیله ام می شوی؟ جوراب گفت: نه که نمی شوم! تا اینکه آدم برفی ...

*کتاب:  نگو نمی توانم         * نویسنده:  محمدرضا سرشار        * معرفی‌کننده: علی اصغر علیمردانی * ناشر: سروش     * سال نشر: 1391      *موضوع: مهارتهای اجتماعی

تاب داستان مصور کودکانه "نگو نمی توانم" به کودکان می آموزد که هر کار بزرگی از چند کار کوچکی درست شده است و اگر کارهای کوچک انجام شود، کار بزرگ نیز خود به خود انجام می شود.

*کتاب: نان  خوشمزه    * نویسنده:  زهرا عبدی    * معرفی‌کننده: نگین میرزایی  *ناشر:   نینوا       * سال نشر:   1390          *موضوع: داستانهای مذهبی

چهارمین کتاب از سری کتاب های کودکان با عنوان «قصه های پیامبر و کودکان» کتاب «نان خوشمزه» است. بنا به حدیثی در کتاب کافی، ج ۶، ص ۴۸ هنگامی که پیامبر(ص) در نماز جماعت، صدای گریه ی کودکی را شنید، نماز را زودتر از همیشه، تمام کرد.

نویسنده با الهام از این حدیث، داستانی را به تصویر کشیده است که کودکی خاطره ی خود را اینگونه تعریف می کند که در مسجد نانی را در دست داشته و بچه ای گریه کنان نان می خواسته است. کودک به کمک مادر، قسمتی از نان خود را به آن بچه می دهد و رسول خدا(ص) با شنیدن صدای گریه، نماز را زود تمام می کند.

*کتاب: قصه های حسن کچل       * نویسنده:   حسین فتاحی       * معرفی‌کننده: لیلا عزیزی          * ناشر:  افق     * سال نشر:  1390            *موضوع: افسانه های عامه

شخصیت حسن کچل یکی از نوستالژیک‌ ترین شخصیت‌ ها در ذهن ماست. پسربچه ساده‌ لوح و تنبلی که راه و رسم زندگی را در داستان‌هایش به ما می‌ آموزد.

این مجموعه شش داستان «حسن کچل و دیو تنبلی»، «حسن کچل به جنگ دشمن می‌ رود»،«حسن کچل و دیو مارمولکی»، «حسن کچل و الاغ پرنده»، «حسن کچل و دختر آهنگر»و «عروسی حسن کچل» از داستان‌ های این کتاب است که کودک از طریق این داستان‌ ها با شخصیت و اتفاقای که برای او رخ می‌ دهد همراه می‌ شود. هر یک از داستان‌ ها به دیگری وابسته و دنباله‌ دار است و با طنز و تصویرهای رنگی کودک را شیفته داستان کرده و از آن لذت می‌ برد.

*کتاب: عسل صفی آریان          *نویسنده: امیرحسین زمانپور      * معرفی‌کننده: عسل صفی آریان  * ناشر: کارآفرینان        * سال نشر: 1391       *موضوع: خاطرات انقلاب

این کتاب مصور از مجموعه کتاب‌های رازهای روزهای بهاری است با داستان‌هایی از زندگی امام خمینی (ره) که به زبان کودکانه برای کودکان نوشته شده است.

این کتاب خاطرات دوران کودکی فرزندان و نوه‌های امام خمینی و کسانی است که از ایشان نقل کرده‌اند.

این کتاب زیبا 24 صفحه دارد با تصاویر رنگی، داستان‌های کتاب عبارت هستند از آب بازی، فوتبال، اول پسرم، زهرا کجاست؟ سرباز، برنده، تلافی، دوچرخه و بازم مدرسه‌ام دیر شد.

داستان آب بازی؛ این داستان در مورد اسراف نکردن است، ما خیلی آب بازی می‌کردیم، روی شلنگ آب را باز کردیم و مشغول بازی شدیم، آقا گفت: «اسراف نکنید»، گفتیم: «آب چاه است و...»، آقا گفت؛ «آب چاه هم که باشد، اسراف است.»

*کتاب:    پاینده و زنده باد ایران      * نویسنده: بابک نیک طلب      * معرفی‌کننده: امیرحسین محبوبی * ناشر: بوستان فدک   * سال نشر:    1393     *موضوع: شعر حماسی

کتاب پاینده و زنده باد ایران را بابک نیک طلب گردآوری کرده است . این کتاب شامل 19 شعر از شاعران است که بابک نیک طلب اشعار را گردآوری کرده است . جفعر ابراهیمی ، مریم اسماعیلی ، اسماعیل الله دادی ، علی باباجانی ، غلامرضا بکتاش ، محمود پوروهاب ، احمد خدادوست ،شاهین رهنما ، اسدالله شعبانی ، داودلطف الله ،مهری ماهوتی ، جواد محقق ،مهدی مرادی ، سید احمد میرزاده ، علی اصغر نصرتی ،زهرا وثوقی ، سید سعید هاشمی از نویسندگان این کتاب هستند. مضامین این اشعار درباره وطن است و وطن را در قالب کلماتی چون خاک سرسبز دلیران ، زمین مقدس ، ردپایی از بهشت ، شعر وطن ،خانه و طن ، سرزمین نور توصیف کرده اند. عشق و ارادت شاعران به وطن در این کتاب به خوبی هویداست . علاوه براین چیزی که به زیبایی کتاب افزوده است تصاویری است که با اشعار همراه است و شوق و جذابیت کودکان را برای خواندن اشعار بیشتر می کند. گزیده متن : تو زمین خدا تو هوای منی من اسیر توام تو برای منی نرسد خطری پرو بال تو را نه جنوب تو را نه شمال تورا چه شمیم خوشی وزد از تن تو گل صلح و صفا گل دامن تو شده دامن تو پر عطر خدا ونسیم تو از نفس شهدا نتوانم از این همه دل بکنم تو برا ی منی وطنم ، وطنم! !

 

  

     

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 19 بهمن 1397 ساعت: 10:06