کلاس حافظ شناسی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات

ساخت وبلاگ
چکیده : کلاس حافظ شناسی با موضوع "بررسی واژه هایی که در دیوان حافظ جایگاه مثبتی دارند" در کتابخانه عمومی شهی... با عنوان : کلاس حافظ شناسی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات بخوانید :

کلاس حافظ شناسی با موضوع "بررسی واژه هایی که در دیوان حافظ جایگاه مثبتی دارند" در کتابخانه عمومی شهید باهنرشمیرانات برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات؛ به همت مسئول کتابخانه، مریم ملکوتی و کتابداران کتابخانه شهید باهنر شمیرانات، کلاس حافظ شناسی روز سه شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ به مربیگری مهسا پیروزفر کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و باحضور جمعی از اعضا کتابخانه در محل کتابخانه برگزار شد.

در این جلسه، مهسا پیروزفر مربی کلاس حافظ شناسی هدف از برگزاری این جلسه را بررسی واژه هایی که در دیوان حافظ جایگاه مثبتی دارند عنوان کرد و افزود:

از دیگر واژگانی که در دیوان حافظ به شخصیتی شاخص و اسطوره ای در ادبیات فارسی تبدیل شده است واژه رند می باشد. این واژه در دو معنی عامیانه و عارفانه در ادبیات فارسی بکار رفته و تا پیش از حافظ هم بیشتر معانی منفی از آن لحاظ می شد اما در فرهنگ برهان قاطع معنی عرفانی آن مدنظر قرار گرفته است. 

حافظ نظریه انسان کامل یا آدم حقیقی را از عرفان پیش از خود گرفت و آن را بر رند بی سر و سامان اطلاق کرد و آن را به اسطوره دیوان اشعار خود تبدیل کرد. رند به ظاهر متناقض اما در باطن متعادل است و اهل هیچ افراط و تفریطی نیست. در برهان قاطع چنین آمده است که شخصی است که ظاهر خود را در ملامت دارد و باطنش سلامت باشد.

 

لازم به ذکر است، سرفصل ها و مباحث گفته شده در این کلاس شامل: واژه ساقی و ویژگی این شخصیت در اشعار حافظ، رند و ویژگی های شخصیتی او در دیوان حافظ، بی نیازی و بلند همتی، آزادگی و پایداری و پاکبازی، رند شناسای راز است، بت شکن است و خوانش غزل های ۱۱۷ و ۱۱۸از دیوان حافظ بوده است.

 

 

 

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 11 بهمن 1397 ساعت: 13:24