کلاس شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات؛

ساخت وبلاگ
چکیده : کلاس شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات  به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شه... با عنوان : کلاس شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات؛ بخوانید :

کلاس شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات

 به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات؛ به همت مسئول کتابخانه، مریم ملکوتی و کتابداران کتابخانه شهید باهنر شمیرانات، کلاس شاهنامه خوانی روز چهارشنبه ۱۰بهمن ماه ۱۳۹۷ به مربیگری مهسا پیروزفر کارشناس ارشد  ادبیات نمایشی و باحضور جمعی از اعضا کتابخانه در محل کتابخانه برگزار شد.

 

در این جلسه، مهسا پیروزفر مربی کلاس شاهنامه خوانی هدف از برگزاری این جلسه را بررسی فلسفه برگزاری جشن سده در دهمین روز از بهمن ماه و خوانش داستان گشتاسپ و باژ خواهی قیصر از ایران عنوان کرد و افزود:

برگزاری جشن سده در آبان روز از بهمن ماه بنابر آنچه بدست رسیده نشانی از کشف آتش توسط هوشنگ می باشد. داستان این یافته اهورایی که موهبتی از درگاه الهی دانسته می شود به دوران کوچ نشینی آریاییان باز می گردد که با کشف این عنصر ارزشمند، یکجا نشینی و ساختن خانه های نیک رونق می یابد. بنابر برخی تعابیر با کشف آتش پنجاه روز و پنجاه شب تا رسیدن نوروز را سده نامگذاری کردند زیرا پس از آن شبها نیز چون روز محاسبه شده است. امروز جشن سده بزرگداشت یکی از عناصر چهارگانه ایست که جهان انسان را دگرگون کرد و انسان باستانی آن را الهی می دانست.

 

در ادامه خوانش داستان گشتاسپ، قیصر برای گرفتن مالیات از دربار ایران پیکی را به سوی لهراسب روانه می کند. لهراسب با شنیدن پیام،  علت جسارت قیصر را جویا می شود و پیک دلیل آن را حضور فرخ زاد نامی می داند که اکنون داماد قیصر شده و روم را از شر یک گرگ و اژدها رهانیده است. با نشانه هایی که لهراسب از پیک می شنود اطمینان می یابد که آن شخص کسی نیست جز گشتاسپ.

لهراسپ زریر پسر دیگرش را به همراه پهلوانانی در جواب نامه قیصر به روم می فرستد و از زریر می خواهد تا پیام پادشاهی و جانشینی اش را به گشتاسپ برساند.

لازم به ذکر است،

سرفصل ها و مباحث گفته شده در این کلاس شامل، فلسفه برگزاری جشن سده، وجه تسمیه واژه سده و دلایل نامگذاری این روز، جشن سده و مراسم آن و اجزاء تشکیل دهنده سفره این جشن، ادامه خوانش داستان گشتاسپ و رویارویی زریر با برادرش گشتاسپ و انتخاب گشتاسپ به جانشینی پدرش بوده است.

 

 

 

 

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : پنجشنبه 11 بهمن 1397 ساعت: 13:24