کلاس حافظ شناسی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات

ساخت وبلاگ
چکیده : کلاس و حافظ و شناسی و با موضوع "بررسی اشتراکات و تاثیرات آیین مهر در آیین پهلوانی و عرفانی و اشتر... با عنوان : کلاس حافظ شناسی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات بخوانید :

کلاس و حافظ و شناسی و با موضوع "بررسی اشتراکات و تاثیرات آیین مهر در آیین پهلوانی و عرفانی و اشتراکات معماری ساختمان زورخانه ، معابد مهر و خانقاه" با حضور جمعی از اعضای علاقمند در محل کتابخانه و برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات و، به همت مسئول کتابخانه، مریم ملکوتی و کتابداران کتابخانه شهید و باهنر و شمیرانات، کلاس حافظ شناسی روز سه شنبه  ۴دی ماه ۱۳۹۷ به مربیگری مهسا پیروزفر کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و باحضور جمعی از اعضا کتابخانه در محل کتابخانه برگزار شد.

 در این جلسه، مهسا پیروزفر مربی کلاس حافظ شناسی هدف از برگزاری این جلسه را بررسی اشتراکات و تاثیرات آیین مهر در آیین پهلوانی و عرفانی و اشتراکات معماری ساختمان زورخانه ، معابد مهر و خانقاه عنوان کرد و افزود:

در آیین پهلوانی ورزش بعد از ادای فریضه صبح شروع می شود درست زمانی که در آیین مهر، مهر برجهان می تابد.رفتار پهلوانان با یکدیگر و مقررات پهلوانی، وجوه مشترکی با آیین های مهری دارد. همانطور که پیروان مهر را با روحیه جنگی تربیت می کردند در زورخانه نیز آداب نبرد به صورتی نمادین آموخته می شود.

همچنین، در زورخانه نیز همانند آیین مهر تنها کسانی که به سن بلوغ  رسیده اند راه پیدا می کنند. در زورخانه نیز مانند آیین مهر، زنان راه داده نمی شوند. مقام اجتماعی و ثروت ارزشی ایجاد نمی کند. ارتباط نزدیک ورزش باستانی با تصوف و عرفان تنها درمسائل فکری نیست بلکه ساختمان زورخانه نیز شباهت به تکایا و خانقاه ها دارد. القاب پهلوانی نیز با القابی که در آیین مهر و در آیین عرفان و تصوف بکار می رود شباهت هایی دارند.   

 

لازم به ذکر است، سرفصل ها و مباحث گفته شده در این کلاس شامل موارد زیر است؛

● آیین پهلوانی و اشتراکات آن با آیین مهر

●سنت کشتی گیری تقلید الگوی کهن کشتی مهر و خورشید

●ارتباط ورزش باستانی با تصوف و عرفان 

●شباهت معماری بناهای زورخانه،معابد مهری و تکایا و خانقاه.

●خوانش غزلهای ۱۰۹و ۱۱۰از دیوان حافظ

 

 

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : شنبه 8 دی 1397 ساعت: 6:37