برگزاری جلسه حافظ شناسی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات

ساخت وبلاگ
چکیده : جلسه حافظ شناسی با موضوع نگاهی به اندیشه حافظ در دیوان اش در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات برگزار شد.... با عنوان : برگزاری جلسه حافظ شناسی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات بخوانید :

جلسه حافظ شناسی با موضوع نگاهی به اندیشه حافظ در دیوان اش در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شمیرانات، به همت مسئول کتابخانه، زهرا احیایی وکتابداران کتابخانه شهید باهنر شمیرانات، کلاس حافظ شناسی روز سه شنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت 16 به مربیگری مهسا پیروزفر کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و باحضور جمعی از اعضا کتابخانه در محل کتابخانه برگزار شد.

در این جلسه، مهسا پیروزفر مربی کلاس حافظ شناسی هدف از برگزاری این جلسه را نگاهی به اندیشه حافظ در دیوان اش بیان کرد و افزود: 

حافظ در یک واژه شناخته می شود و آن واژه رند است. اگر فلسفه را اندیشیدن و پی به حقیقت بردن هرچیزی بدانیم و فیلسوف را اندیشمند، بدون شک حافظ فیلسوف است.

وی افزود:  حافظ درد مردم را دارد او به پادشاهان و وزیرانی که دروغ و سالوس را رواج می دادند و تفتیش عقاید به راه انداخته بودند تاخته و فرمانروایان آزاده و روشن بین را ستوده است اما هرگز مانند شاعران مداح حکومت عمل نکرده است.

حافظ بنا برمعنی "نظر" یک صاحب نظر و اهل نظر است پس پاک نظر بوده.  واژه نظربازی ویژه مکتب رندی است ولی صاحبنظری را در هر مکتبی بکار می برند.

گفتنی است در پایان، سرفصل ها و مباحث گفته شده در این کلاس شامل موارد ذیل است؛

 

●تعریف فلسفی و فلسفه در دیوان حافظ

●حافظ و ستایش و مدح فرمانروایان

●حافظ و دلسوزی برای مردم

●حافظ و نظر بازی،معنی نظربازی در مکتب رندان

●خوانش غزل شماره ۸۱ و ۸۲ از دیوان حافظ

 

برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده...
ما را در سایت برگزاری جمع‌خوانی و بلند‌خوانی کتاب زندگی به سبک روح ا... در کتابخانه شهدای نیکنام‌ده دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : چهارشنبه 31 مرداد 1397 ساعت: 5:23